© Michał Massa Mąsior

Nie tylko młodość

„To tutaj koło ust to sobie to wyczyścisz, nie?”  „Nooo, ale to zrobisz tak, żebym miała z dziesięć lat mniej” „Nieeee, to jest fatalne zdjęcie, wyglądam na nim, jakbym miała tyle lat, ile mam”. Mało? Sami zapewne macie podobnych tekstów po dziurki w nosie. 

Żyjemy w czasach kultu młodości. W sklepie obsługuje młoda sprzedawczyni, w telewizji przeważają młodzi prezenterzy, w knajpie i restauracji podają młokosi. Prawie każda okładka magazynu kolorowego krzyczy do czytelnika młodością. Gdziekolwiek się oglądasz, wszędzie świeżość i nieopierzenie. Wszyscy chcą wyglądać na mniej lat, a czas płynie nieubłaganie. Ci, którzy dzisiaj mają ciało dwudziestolatków, za kilkanaście lat będą czterdziestolatkami. A potem sześćdziesięciolatkami, aż w końcu postarzeją się, przygarbią i zrozumieją, jak życie szybko przeminęło. Piszę to z poziomu człowieka dobiegającego czterdziestki. Jeszcze mi trochę zostało i pewnie, jeśli za 3 lata natknę się na ten tekst, zrobi mi się smutno, że to już po.

Zdjęcie z kalendarza Pirelli 2017

Od jakiegoś czasu dostrzegam jednak, że młodość, mimo iż bardzo fajna, powoli się kończy. Można za to pozostać młodym duchem, a doświadczenie i pokora z pewnością pomogą w poszerzaniu horyzontów. Stereotypowo świat zachodni znajduje się jednak w erze konsumpcjonizmu i kultu posiadania. Nie bycia. Dlatego myślę, że Peter Lindbergh nowym kalendarzem Pirelli zabrał głos w bardzo ważnej sprawie.

Lindbergh nie retuszuje


Kalendarz Pirelli 2017 w wykonaniu Petera Lindbergha powiał niesamowitą świeżością i to nie dlatego, że mistrz wykonał zdjęcia w nowy sposób, bo zrobił to w swoim starym, sprawdzonym stylu. Jednak powiedział przy tym bardzo wiele mocnych słów o całym przemyśle mody, reklamy i rozrywki. Pierwsza dekada XXI wieku to okres przeretuszowanego plastiku, idealnych kształtów i potwornie chudych modelek. Od pewnego czasu widać zwrot w akcji, świat mody zaczął poszukiwać swoich twarzy wśród mniej idealnych kobiet i mężczyzn.

Fotografowie w edytorialach przestali mocno upiększać, a w doborze modelek i modeli kryterium przestała być wyłącznie komercyjna uroda. Wydaje się jednak, że podczas, gdy w świecie modeli funkcjonują i młodzi i dojrzali mężczyźni, to modelka dalej musi być młoda. Lindbergh pokazał nie tylko, że można mieć piękne obrazy bez korekcji skóry, odchudzania i układania kadru w postprodukcji, ale także, że młodość nie musi być warunkiem koniecznym, by kobieta wyglądała olśniewająco na zdjęciach. Niby „oczywista oczywistość”, ale chyba obca wielu specom od reklamy. 

Zdjęcie z kalendarza Pirelli 2017

Winy nie ponoszą jedynie fotografowie

Photoshop, zaprojektowany w swoim pierwotnym założeniu jako cyfrowa ciemnia fotograficzna, stał się lekarstwem na wszystkie niedociągnięcia i błędy fotografa oraz współpracującej z nim ekipy.

Michał „Massa" Mąsior

Mówił już kiedyś o tym Norman Jean Roy, pisała o tym tutaj Olga Drenda, wskazując, że dzisiejsza fotografia to praca zespołowa. Zapewne chodziło mu o fakt, że sam artysta często nie jest osobą decyzyjną. Ktoś stoi za nim i stwierdza, czy dana fotografia spełnia wszystkie ustalone warunki, pasuje do targetu, ma właściwy przekaz, a modelka wykonuje odpowiedni gest i spogląda we właściwym kierunku. Ważne jest też, czy zdjęcie zadowoli PR-owca, brand managera, account managera, dyrektora kreatywnego oraz żonę prezesa, która dba o to, by było widać wypożyczony przez nią do sesji pierścionek. Każdy ma do wtrącenia swoje pięć groszy, więc często kończy się na podmianie głowy, ust, wyszczuplaniu nóg i prasowaniu ciuchów. Photoshop, zaprojektowany w swoim pierwotnym założeniu jako cyfrowa ciemnia fotograficzna, stał się lekarstwem na wszystkie niedociągnięcia i błędy fotografa oraz współpracującej z nim ekipy.

Sami jesteśmy temu winni


Era fotografii cyfrowej przyniosła wiele dobrego. Niestety, zawsze tam, gdzie dobre, jest też trochę szumowiny. Zaczęliśmy korzystać ze wszelkich udogodnień, jakie dają nowe technologie. Można zrobić znacznie więcej zdjęć naraz, a kolejne pstryknięcie nic nie kosztuje. Nie łapiecie się na bezmyślnym wciskaniu spustu migawki? Klient dzisiaj chce widzieć podgląd na żywo, a że powtórzeń można zrobić nieskończenie wiele, każdy ciągnie w swoją stronę. Ponadto, skoro wyretuszowaliśmy sukienkę, czemu nie wymazać zmarszczek, podciąć talii i wymienić koloru cienia do powiek. Niektóre z tych rzeczy można było zrobić wcześniej, ale cały team miał z tyłu głowy — aaa, wyczyści się w „szopie”.

Zdjęcie z kalendarza Pirelli 2017

Młodość nie jest złem


Nie mam nic do młodości. To fantastyczny okres poznawania świata, buntu, dążenia do ideałów i realizacji marzeń. To często także czas, w którym organizm poddajemy ekstremalnym przeciążeniom. Niech trwa jak najdłużej, pamiętajmy jednak, że w końcu przeminie. Możemy się starać zachować młodość ducha i zadbać o ciało. Nic jednak nie postarza bardziej, niż zbyt mocno napełnione botoksem czy innymi substancjami usta, czoło i policzki.

Powyższy film jest w wersji niemieckiej. Nie każdy zrozumie, ale warto ją zobaczyć, by podejrzeć sposób pracy Linbergha.

Zdjęcie z kalendarza Pirelli 2017

Dojrzałość też jest sexy


Wracam do kalendarza Pirelli 2017. Peter Lindbergh pokazał w nim różnorodność. Kobiety od młodych po te dojrzałe, jak Charlotte Rampling, wszystkie wyglądają fantastycznie, przyciągają urodą, oryginalnością, intelektem, a także dystansem do siebie. Nie muszę być fanem urody każdej z nich, jednak w całości zostało stworzone dzieło, które pozostanie w mojej pamięci na wiele lat. Swoją drogą, sposób, w jaki budowane jest światło na zdjęciach Lindbergha, jest dla mnie niedoścignionym ideałem. I niezależnie czy jest miękko, jak w większości jego zdjęć, czy celowo świeci ostrym światłem, zawsze jest pięknie. Ciekaw jestem Waszej opinii w temacie młodości i dojrzałości w fotografii mody.

Podziel się:

Także w kategorii Ciekawostki:

Najbardziej zwariowane i niebezpieczne zdjęcie ślubne, jakie widzieliśmy Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? 48 obiektywów złączonych w jeden, czyli jak astronomowie szukają nowych galaktyk Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie Teksty, których nigdy nie powinieneś usłyszeć od profesjonalnego fotografa Te zdjęcia przypominają, dlaczego męska moda lat 70. powinna zostać zapomniana Wydawca reedycji książki "O kompozycji w fotografii" Witolda Dederki, potrzebuje waszego wsparcia Obiektyw z obustronnym mocowaniem - nietypowy patent zgłoszony przez Canona Przypadkowy mężczyzna wszedł umyślnie w kadr fotoreporterom podczas robienia zdjęć RED Weapon kontra iPhone 7 Plus – potraficie rozróżnić, który film powstał z której kamery? TIME wyjaśnia: Rogi Trumpa na okładce magazynu to zupełny przypadek Wiemy, jak będzie działać Light L16, czyli 52-megapikselowy kompakt Animator Simon Roberts stworzył Photography Mapped - interaktywne narzędzie do nauki fotografii Interesujący patent Canona. Po co mu zakrzywiona matryca? Oto jak rosyjska ciężarówka zyskała nowe życie dzięki fotografii Najsłynniejsze zdjęcie Muhammada Alego trafiło na aukcję PogoCam to najmniejsza na świecie kamerka przeczepiana do okularów Oto jak Jason Bell wykorzystuje Phase One XF 100MP w sesji dla brytyjskiego Vogue Profesjonalne nagrywanie w zwolnionym tempie trafi pod strzechy dzięki kamerce Chronos 1.4 Zbieranie 10 tys. plastikowych butelek, czyli nietypowa sejsa Benjamina Von Wonga

Popularne w tym tygodniu:

Natura pokazała swoją siłę. Cała wioska została pokryta zielenią Chłopak udawał modela na Tygodniu Mody. Oszukał fotografów i gwiazdy Wyginęły ponad 80 lat temu. To ich ostatnie zdjęcia Tortury zwierząt w kampanii przeciw zanieczyszczaniu oceanów Księżyc zasłonił Słońce i zawrócił! To rzadkie zjawisko Pożarł go wieloryb - i przeżył. Wszystko uchwycono na filmie Ludzie nie lubią patrzeć na zdjęcia swoich twarzy. Wyjaśniamy zjawisko Hipnotyzujący widok na jeziorze Michigan. Wiosna zawitała tam na dobre Lewis Hamilton dziękuje fotografom za 12 lat pracy W XIX wieku każdy chciał mieć takie zdjęcie. Tak wyglądały "Carte de visite" Laser wypalił nie tylko tatuaż. Zobacz, jak łatwo zniszczyć aparat Para z mema "Distracted Boyfriend" w promocji szczęśliwej, dużej rodziny