Nagość w fotografii. To nie zawsze jest tak, jak myślisz

Każdy z mistrzów takich jak Helmut Newton, Jeanloup Sieff, Richard Avedon, Robert Mapplethorpe czy Nan Goldin w zupełnie inny sposób ujmuje ten temat w swojej twórczości i gorąco polecam to prześledzić. Nagość fotograficzna to także swoista intymność obcowania ze sprzętem.

Wielu fotografów szczególnym uczuciem darzy swój aparat fotograficzny. Wszak spędzamy razem z nim (tym sprzętem) minimum kilka lat, często go dotykając, obejmując, chroniąc przed upadkiem, zachlapaniem. Wreszcie, wychwalając go ponad wszystko, oraz hołubiąc się nim dookoła. Kiedyś pewien sprzedawca powiedział do mnie, pokazując palcem na logo marki namalowane ponad obiektywem — niby nie o to chodzi, a wszyscy wiedzą, że o to właśnie. I przyznam, że jeśli staramy się udowodnić, że tak nie jest, to znakomita część z nas fotografów lubi otaczać się wysokiej klasy sprzętem. Co świadczy o jakości, oraz wyjątkowości?

Ergonomia i wygląd

Podczas gdy ergonomia jest jednym z najważniejszych elementów aparatu fotograficznego, stanowiącym o wygodzie pracy, to jego wygląd ma raczej charakter czysto estetyczny. Ta właśnie estetyka  sprawdza się, kiedy naszymi klientami są osoby zwracające uwagę na design. Ponadto przyjemnie jest otaczać się ładnymi rzeczami. Raz jeszcze odwołam się do pewnego marketingowca. Negocjowałem z nim cenę aparatu i im mocniej starałem się ją zbić, tym bardziej on był nieugięty. W końcu powiedział, kupujesz sprzęt, który może nie ma najwyższych parametrów technicznych na papierze, ale zaufaj mi, polubisz się z nim. I faktycznie moje nieszczęście finansowe stało się szczęściem fotograficznym. Ergonomia, wygoda i szybkość pracy spowodowały, że sprzęt został u mnie na wiele lat. 

Nagość

Jest w sprzęcie coś magicznego, co może zrozumieć jedynie ten, kto fotografuje. Wyciągając po raz pierwszy z pudełka aparat, ściągamy z niego folię, a w dotyku jest kompletnie dziewiczy. Pozwalamy sprzętowi pracować w swoich rękach, w nasz ustalony sposób. Dbamy o niego , a następnie dajemy mu się zestarzeć, a nawet podniszczyć. Oglądając sprzęt fotografów, możemy dowiedzieć się, których przycisków używają najczęściej, jak trzymają, dotykają sprzętu. Jak go traktują. Firma Leica wykorzystała to jakiś czas temu do wypromowania swojego flagowego modelu M w wersji przygotowanej przez Lenny’ego Kravitza. Za dość wygórowaną sumę można było nabyć aparat z przetarciami i charakterystyczną dla Leiki patyną. A całość sygnowana nazwiskiem gwiazdy rocka.

Ubiór

W dobie niesłabnącej popularności fotografii przybywa producentów toreb, plecaków i pasków do noszenia sprzętu fotograficznego. Można zatem wyposażyć się w plecak sportowy, lifestyle’ową torbę naramienną czy nawet klasyczną, modną torebkę damską, w której wykonane są specjalne, wyścielone przegródki, by Wasz aparat mógł dobrze się tam czuć. Ktoś powie, że przesadzam, naginam tekst. Ale popatrzcie wszyscy, jak traktujecie swoje smartfony — obudowa skórzana, lateksowa, z motywem drewnianym, elegancka lub sportowa, w kształcie kubka kawy ze Starbucksa, kasety magnetofonowej, loda włoskiego czy z podobizną trzech osób boskich. Każdy ma swój sposób wyrażania siebie poprzez telefon. A fotografowie swój sprzęt traktują z jeszcze większą uwagą, bo w końcu pracują nim znacznie dłużej, niż wynosi średnie zużycie telefonu komórkowego. 

Zobacz również: Dodawanie nocnego charakteru do zdjęć dziennych w Adobe Photoshop

Mój typ

Haaa, to dopiero uzewnętrznienie się. To tak jak jedni panowie wolą brunetki o ciemnych oczach, inni blondynki o niebieskich, kolejni wybierają krąglejsze lub szczuplejsze kształty, a kobiety w tym czasie szukają partnerów w typie drwala, chłopca, badassa albo innego macho, to fotografowie mają swoje typy aparatów fotograficznych. Mnie pociąga prostota, niewielkie gabaryty, wysokie parametry obiektywów i wygląd. Robi więc na mnie wrażenie Leica M, Hasselblad klasyczna 500tka, model X-Pan, ale także nowoczesny X1D.

Łatwo puszczę oko w kierunku dość leciwego już aparatu Plaubel Makina 67, a jeśli miałbym szukać czegoś bardziej strojnego, moją uwagę zawsze zwróci Pentax 67 w wersji Asahi. Nigdy też nie pozostanę obojętny wobec Polaroida 600SE. No i tym sposobem nie jestem w stanie poprzestać na miłości do jednej marki, co powoduje problemy, bo każdy aparat potrzebuje od swojego fotografa czegoś innego, różnie się go obsługuje.  

Wiem wiem, zamiast pisać o pięknie zdjęć, właśnie opisałem aparaty fotograficzne, jakbym czuł do nich pociąg intymny. To nie tak. Słyszałem z ust wielu fotografów - "ten aparat spowodował, że na nowo poczułem magię tego, co robię". W końcu chcemy pracować fajnymi narzędziami i móc czerpać przyjemność z codzienności. Stąd pozornie najmniej ważna rzecz w procesie fotografowania — sprzęt — jeśli jest taki jak lubimy, to z korzyścią dla naszych zdjęć.
W tym momencie, w tle jesiennej słoty słychać u mnie dźwięki „Riders On The Storm”. Mimo że pogoda zachęca raczej do polania sobie pierwszej bani, zapakuję sprzęt do plecaka i wyjdę zrobić kilka zdjęć, które pewnie niebawem zobaczyć będzie można na krakowtumieszkam.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Photoshop: dopasuj rozmiar zdjęcia (Fit Image) - video Jak zmienić kolor w Photoshopie? Poradnik dla początkujących Jak wykonać portret biznesowy? Skuteczne rady i schematy oświetlania [poradnik] Zrób to sam - mobilny i elastyczny slider na wakacyjne wypady [wideoporadnik] Światło błyskowe w fotografii mody. Jaki sprzęt wybrać? [poradnik] Co z tymi konkursami fotograficznymi? Czarno-białe zdjęcie w 3 prostych krokach NFT i kryptosztuka, czyli jak trzepać Bitcoiny na plikach w blockchainie Frymografia: Trzeba zapłacić Dodaj słońca zimowym zdjęciom w Adobe Photoshop [wideoporadnik] 6 rzeczy, których się nauczyłem, pracując w dziale foto "Gazety Wyborczej" Poradnik dla początkujących: jak wyprodukować zarost w Photoshopie